En musikhistorisk tillbakablick över MÄLARDALENS musikliv 1920 talet t.o.m. 1980 talet



Den musik och de bilder/tidningsartiklar som finns på websidorna är inhämtade från musiker / anhöriga etc.
som medverkat i eller har haft en koppling till dessa orkestrar och som gett sitt godkännande eller samtycke
för denna publiceringen. På varje separat websida framgår vilka som bidragit med underlagen.

Abrahamsson Lars (Octav)
Agrell (Lidström) Thomas (Lasse Nilssons)
Ahlberg Jan (Monotones)
Ahlqvist Rune (Sven-Erics, Sven Hendrix)
Ahlstrand Sven Fredrik (Fredriks, Svennes, Olle Erixons)
Ahnlund Curt "Curre" (Leslie Howard)
Ahnlund Sture (Vispopgruppen Avalon)
Albinsson Lena (Onkel Gogo´s)
Alehag Hans (Bluesprint, J McKenna Band etc.)
Algulin Rune (Mercy Girls)
Altzarfeldt Anders (Daltons, Contact, Raidox, Tai-Pan m.fl.)
Andersson Bengt (Monotones, AB Musik, Ray Franklin)
Andersson (Bygde) Bernt (Stålblecket samt Fagersta Stadsmusikkår)
Andersson Björn (Orizana)
Andersson Christer (Robbans, Torddes Trio m.fl.)
Andersson Claes "Målarn"
Andersson Göran (Ulrik Ågrens)
Andersson Göran "Lack" (Bengt Thalèns Orkester)
Andersson Nils-Åke (Chad Acters, Those, Etos)
Andersson Ove (Hoodoos)
Andersson Per "Zeke" (Progress, Loffe&Co, Black River Band etc.)
Andersson Rolf (Rolf Roberts, Fireflies mm)
Andersson Stefan "Steppen" (Dunder)
Andersson Tommy (Bates, Georges Combo Band mm)
Anklev Tommy (Bates etc.)
Andersson Walter (No Brothers, Pelle Hettmans etc.)
Appelqvist Stefan (Delfies, Onkel GoGo´s)
Aschan Erik (Erik Aschan websida)
Arvidsson Björn (Curt-Görans, Åke Ejdetjärns Pop Sound, Ingvar Perzons)


Baraniak Antoni (Än Vi Då)
Bellandi "Pino" Domenico (C68)
Bengtsson Hans (Popmakers, Star Twins)
Berg Hasse (Rollin´and Tumblin´)
Beerg Per-Olov och Ulla (Thunbergs Orkester)
Berg Peter (Gideons, Sebastians Poporkester)
Berger Östen (Leif Ericsons Orkester, Curt Blomströms Orkester)
Bergerin Magnus "Mackan" (Lucifer Bluesband)
Berggren Karl-Olov POP-Kalle (Div. Västeråsband)
Bergman Håkan (Folkets Park)
Bergström Anna-Charlotta (Octav, Liss Bergströms)
Bergström Tage (Tage Bergströms, Leif Enders, Surebälgarna Än-Vi-Då mm)
Bergvin Jens-Erik (Bonthrons Ork.)
Bernhardsson Erik (Erik Bernhardssons Trio)
Bernheim Björn (Jazzmuseet Strömsholm) Jazzens Museum Strömsholm
Bjerneby Kurt (No Brothers m.fl.)
Bjurved Happe (Rollin´and Tumblin´)
Björklind Kerstin (Delfies m.m.)
Björklund Robert (Åkes Skultuna, Unos Kapell Skultuna, Affes Trio Skultuna)
Björkner Tom (Curt Ludwigs, Ludwigs.Ork., Curt Björkners)
Bladh Henrik (Academy)
Blom Agneta (Jackie Lundbergs)
Blom Robert (Robbans, Rolf-Roberts, Börge Lindgrens, Polarna, Musikanterna)
Blomdahl Carl-Erik (Carlerics Mogis)
Blomgren Mats (Kvällspressen Blues Band)
Blomkvist Lennart (Gunnar Sandevärns Trio, Lennart Blomkvist Trio m.fl.)
Blomström Anders (Sweet Fever)
Borgström Roger (Rolf Roberts, Qcambers, Britt-Maries mm)
Borgström Hasse (Hasse Borgströms Trio, Görjeviks Ork. No Brothers m.m.)
Bredin Rolf (Robbans)
Breitholtz (Karlsson) Leif (Mac Boozers Army/Blackbird)
Brickman Harry (Harry Björnes mm)
Bygde Margareta (No Brothers, Sigvard Bygdes Ork m.m.)
Bäcklund Britt (Folkets Park, sångkörer, orkestrar etc)
Bäckman Per-Olov (the Polstars)
Bärling Hasse (Clarence)

Caringer Anders (Gibson Singers mm)
Carlsson Fritz "Skogby" (Swing Brothers, Köpings Dragspelsklubb)
Carlsson Hanna (Roy Sandells Orkester)
Carlsson Jörgen (The Diamonds)
Carlsson Svante (Svantes Trio)
Cederwall Lars (Paramount)
Clasenius Björn (Delta Graphica / Avericious)

Dahlin Stig-Erik (Smedbälgarna, Ragmar Göhle, Sméklang)
Dahlström Anders (diverse Salaorkestrar)
Dani Lidio (Arcobaleno, Sävel Sepot)
Dahlberg Anita (Ove Sundhs Kvintett, Lars-Erik Dahlbergs Kvintett etc.)
Danielsson Niklas (Trassel)
Dellenfors Else-Beth (Hammarbandet, Bengt Öslöfs mm)
Diffner Göran (Peltes Dansorkester)

Edlund Magnus (Fri Fart, Besserwisser, Sweet Fever)
Ehre´n Cay (Caypers)
Ehre´n Gillis (Karusellorkestern, Ehre´ns Sextett, Tillberga Blåsorkester, Erik Hallkvists Ork.)
Ek Bengt (Visgrupp Västerås, "Jag tyker om dig")
Ek Örjan (Läroverkets Blåsorkester)
Ekberg Håkan (Rolles, Sven Hendrix m.fl. )
Ekegren Björn-Olov (LiSSERIC BERGSTRÖMS, Björkstabälgarna m.m.)
Ekegren Lasse (Ahlbergs Musikkapell, Bruksmusiken Fagersta, Hemvärnets Musikkår Fagersta)
Ekman Bosse (Clifftones etc.)
Ekman Hasse (Caypers, Strandbergs Trio, Grand Old Softies m.m)
Eklund Albert (Jazzmen, Hallstah. Träblåsensemble m.m.)
Eklund (Lindberg) Anita (Mysaks, Strandbergs)
Eklund Jan-Erik (FireFlies, Upper Five, Strandbergs m.fl.)
Eklund Uno (Björkstabälgarna, Unos m.m.)
Ekroth Anders (Party Zoo, Etos)
Elfstrand-Rudeflod Kristina (Evert Rudeflods Trio)
Elg Kajsa (Bob Elsens)
Elofson Birger "Loffe" (Loffmens, Loffe & Co, Rolles, Kaj Johanssons Ork. m.m)
Elofson Margareta (IOGT Kören, Skåpmat, Hallstahammars Dragspelsklubb etc)
Elworth Karl (the Jolly Boys Orkester)
Elworth Lennart (Lennart Elworth All Stars)
Emterby Tommy (Jerry Greens)
Engström Per-Åke (Caypers, Skuggorna, Ovation)
Enbom Bernt (Kenstones, Tonettes mm)
Endermark Hanna (Leif Enders)
Engström Per Åke (Caypers, Skuggorna, Ovation)
Eriksson Conny (Gideon Brass)
Eriksson Håkan (Partners)
Eriksson Ingvar (Västerås Folkets Park)
Eriksson Lars-Göran "Frasse" (FBI etc.)
Ericson Leif (Leif Ericsons Orkester, TV Jazzen 1958 m.m.)
Eriksson Lars-Olof (Checkers,Tonettes, FBI, Newtones, Minitones)
Eriksson Margaretha (Kungsbron Big Band)
Eriksson Nils Magnus "Mille" (Hoodoos, Don Pedro, the Moonshots)
Eriksson Olle (Harry Björnes, Fredriks, Olle Erixons m.m)
Eriksson Peter (Slam, Bates, Fru Olssons Brorsa)
Eriksson Sune(Tonetter etc)
Eriksson Ulla (Kenstones)
Ericsson Tommy (Travers)
Eriksson Viveca (Folkets Park)
Erlandsson Ingemar (Unos Kapell Morgongåva m.m.)
Ernberg Bengt (FireFlies, the Counts m.m.)
Eskilstuna Stadsmuseum (Rolf Bergström, Cecilia Marnetoft) (Old Eskil Hot Six)

Fager Lennart (No Brothers, Ola Berglunds, Thore Hallings m.m.)
Fahlén Magnus (Rita Rem)
Falk Anders (Lupus) LUPUS Off.Websida
Falk Maud (Säbydraget m.m.)
Falknäs Håkan (Ossovidare)
Falkstedt Göran (Arosblåsarna m.m.)
Feretti Mats (Daggmar Luring, Pegasus, Lynx)
Ferna Sven-Erik (Sven-Erik Fernas Orkester, m.m.)
Flitt Åke (Folkets Park)
Forsler Sten (Sten Forslers Kvintett, Corny Stompers)
Forslund Lars Tierp (diverse band från Uppland som han medverkat i)
Franklind Rolf (Bates)
Franzén Tomas (Chicago Jazzmen)
Fredriksson Lasse (fotograf)
Fridolfsson Sören "Fritte" (the West Ridge Bluegrass Boys, Västerås Valsverk)
From Benny (Vassa Barr, Mickey Moose String Band m.m)
Frykman Lennie (Olles Trattband, Meditation, etc.)
Fröberg Kurt (Robbie & The Ryders)
Fröjdman Bengt (the Fox, Waste of Music)

Gabrielsson Hasse (Olle Erixons, Trio Hot Points m.m.)
Gelin Håkan (BrittMaries Kvartett, Erik Conrads)
Gildenlöw Rolf (Dandys)
Gradin Rune (COZY BAND)
Granström Staffan (Gents, Five Guys m.m)
Green Thomas (F1s musikkår, 6-Brass etc)
Grim Mats (Peter Lanes, Fredriks)
Gunblad Sven-Anders (Ludgo Pelles och Olle Erixons)
Grönholm Johan (Hjulvärksta)
Gröning Thorbjörn (Magoos, Thor Björns, Fernströms)
Gullbo Johnny (Gill Johnnys)
Gustafson Göran (Silvers, Nightlife)
Gustafsson Hans (Sjögrens Kvartett)
Gustavsson Jan (Västerås Folkets Park)
Gustavsson Kenneth (Jolli Fication)
Gustavsson Mona (Anders "Korven" Gustavsson)
Gustafsson Nils Eric (Eric Håkans, Köpings Storband)
Gustavsson Rolf (Andra Band och Rockbox)
Gustavsson Siv (Birger) (Birger Gustavssons Trio)
Gustavsson Sten (Tom Bergers)

Haga Åge (Paramounts, Stålblecket, Norberg Storband mm.)
Haglind Anders (Balans)
Haglund Sören (Evert Rudeflods Trio, Sven Ahlstrands, Bottes m.fl.)
Hahre Bertil (Loffmens, Harry Björnes m.m)
Hainsalo Leif (Svartåns Delta)
Hall Annika (Leif Owes m.m.)
Hall Leif (Leif Owes, Jerry Greens)
Hallberg Inga (Pygmee Big Band, Hallstahammars Musikkår)
Hallingström Thore (Thore Hallings, Bengt Öslöfs m.m)
Hamrin Sören (Fredriks,Mads)
Hanisalo Leif (Mac Boozers Army/Blackbird, Kvällspressen)
Hansson Glen (Speedwell mfl)
Harrysson Håkan (Arboga Storband)
Hausel Pål (Chad Acters, the Silhouettes)
Hedbom Ingvar (Bidr.med musik av Olles Trattband)
Hedlund Mats (Sala)
Hedman Almer (Eskils Tuners, Hallsta Swing m.m.)
Hedquist Ulf (Rolles)
Hellman Stig (Stig Rolands, Sundgrens Trio, Karusellorkestern,)
Hellström Tore (Albertz, Killarna, Julles Trio, Gå Rund Show, Johan Show m.m.)
Henningsson Ulf (Stora Popboken)
Henriksson Into (Ronnies Orkester)
Henriksson Lasse (Ackes, Jan-Connys)Ackes Off.Websida
Henriksson Sven (Sven Hendrix)
Henriksson TorBjörn (Ackes) Ackes Off.Websida
Hesselbäck Staffan
Hettman Bengt Arne/Eivor (Olles Trattband mm) Trattbandets Off.Websida
Hildingstam Rolf (Carl Erik Blomdahls)
Hjelmborn Anette (Sven Hendrix)
Hjorth Christer (Billocks, Peter Lanes, Paul Wathers m.fl.)
Holmberg Hilding
Holmström(Persson) Susanne (Mysaks)
Hultin Leif (Lasse Nilssons, Elon Wahlgrens m.m.)
Hägglund Göran (Tonbandet, Blåsrakvintetten etc)
Högberg Lasse

Isaksson Göran (Enjoy)
Iwarsson Gunnar (Fireflies, Rythmics, Tony Bourners Storband mm)

Jacobsson Tommy (the Boots Band)
Jacobsson Örjan (Örjan´s Vintage & Junk Deals)
Janghall George (Georges Combo Band, Chuck Clinton and the Batchers, Andra Band, Rockbox)
Janghall Johnny (WAT69, MKLS)
Jannerbrink Benny (Jerry Greens, Eldorados)
Jansson Aina (Mysells Orkester)
Jansson Bengt (Ottarsbälgarna)
Jansson Lars "Colip" (Colips Trio, Köpings Storband, Lasse Nilssons m.m.)
Jansson Per Olof (Gunfighters, Killarna)
Jansson Rickard Hagströms Musik Västerås
Jansson Rolf (Åke Birgerssons Orkester, Age Johanssons, Blue Sfinx, ABB BigBand)
Jansson Ulf (Tjabans Treck)
Jigmo Jimmy (Sjölins Sextett)
Jingerås Mats (Crazy Trazy)
Johansson Anders (HoTPoINTs, Vultures m.m.)
Johansson Anita (Åke Ejdetjärns, Paul Dennis)
Johansson Björn (Hammarbandet, Harry Björnes mm)
Johansson Melin Hans (F1s musikkår, Lasse Nilssons Storband, Jackie Lundbergs, Embassy,)
Johansson Janne (Tvillingarna)
Johansson Kaj (Bodil)
Johansson Kent (Jan-Connys)
Johansson Lars-Ove (Dragnaglarna, Duracellerna)
Johansson Milton (Miltons mm)
Johansson Märtha (Eriks Trio, Stig Thures, Flinkpojkarna, Trio Era)
Johansson De Mander Peter (Party Zoo och Dave Williamson Band)
Johansson Rolf (Tvillingarna)
Johansson Rolf (Rolf Roberts)
Johansson Svän A (Mixed Music, Byhlings, Castells)
Johansson Torbjörn "City" (Ludwigssons, m.m.)
Jonasson Bertil "Jonas"
Jonsson Anders (Väserås Musikskola)
Jägmo Lauritzen Kerstin (Flickgardet)
Järvå Stina (Arosblåsarna m.m.)
Jónsson Björn (Gotländska Jazzlaget)

Kadesjö Fredrik (Mats Erix)
Kallin Lars (Rubber Band, Peter Lanes) Hemsida
Kallioniemi Tommy (Wirsbo Öös)
Kandell Lola
Karlsson Ann-Britt (Sounds)
Karlsson Bo (Lupus) LUPUS Off.Websida
Karlsson Inga-Lill (Inga-Lills)
Karlsson Lars-Olov (Kenstones, Mysells, Five Guys, Tonettes etc)
Karlsson Manbert
Karlsson Mats (Pop Kalles Svänggäng, Empty Whiskey Bottom m.m.)
Karlsson Tord (Hallsbandet, Stig Brickmans Ork.)
Karström (Boppen) Ingemar
Kenton Kalle (Tonettes)
Klagsbrunn Jack (Ackes)
Klanger Susanne (Steiners Orkester)
Klintberg Conny (Ben Barka Boogie Band)
Koivikko Kari (Buddha Boys)
Krapping Bobby (Fireflies, Smile mm)
Krapping Åke (PG Olssons mm)
Krohn Lasse (Ingemar Levins Trio, Alberts m.m.)
Kropp Sven-Erik
Kuylenstierna Joakim (Liss Bergströms, All-Round)
Källman Torbjörn (Q-cambers, Skuggorna, Rotas)
Kålbäck Gunnar (The Diamonds, The Dinos)

Langvik Conny / May-Liz Larsson (Slips, Loffmen, Hallsbandet)
Larsen Anders (Borta på vinden)
Larsson Marianne (Broadway, Hallstah.Musikkår, Kaj Johanssons Ork. m.fl.)
Larsson Ola (Arne Bjelkes 8 manna orkester)
Larsson Ove (Källarmästarna)
Larsson-Schulz Inger (Greijers Trio)
Lenoci Pino (C68)
Lif Anders www.anderslif.se
Ledin Peter (Vanessa, Acis)
Lehto Harry (Nightmare Norberg)
Lennartsson Lasse
Lennkvist Ola (Affes Trio Skultuna)
Lidhammar Nils (många av Eskilstunaorkestrarna)
Lillquist Eva (Västerås Flickgarde)
Lillquist Curt (Trick Tones)
Lindberg Eva (No Brothers, Nockens Ork. m.m.)
Lindberg Jan (Red Players, BS Backlunds Swing)
Lindblom Ralph (Stig Rolfs, diverse olika Salaorkestrar)
Lindén Ragnar (Abraham Lincoln, Delfies, X-tra)
Lindell Lars (Julbergapojkarna)
Lindell Leif (Svartåns Delta, Trix)
Lindgren Börge (Musikanterna, Börge Lindgrens Ork., Börge Lindgrens Trio)
Lindgren Evert (Rolf Roberts, Fireflies mm)
Lindgren Lotta (Rune Lindgren F1s Musikkår, Hallstahammars Musikkår)
Lindgren Sven (Kalle Västmans Spelemän)
Lindgren Thomas (Mr Goreman)
Lindholm Conny (Rein Roseniits, Ingvar Perzons, Anni Frid Four m.fl.)
Lindmark Hans (the Enemys)
Lindmark Åke (Monotones, Tony and the Tigers)
Lindqvist Bertil Hedemora (affisch No Brothers)
Lindstedt Torbjörn (Leif Enders)
Lindström Berndt (Åke Ejdetjärns Orkester)
Lindström Susanne (JanErik) (Mysaks)
Lindvall Örjan (Köpings Storband, Leif Södergrens Kvartett)
Lingman Ingemar (Örjans Bluesmessengers)
Linnerud Bengt (Paul Waters)
Ljungstam Dan (Jazzmen. Erik Aschan)
Looström Torsten (Blue Swingers, John Roy´s, Quarl Lunkas, Swing Players)
Lorentzdotter Anita (Yngve Peters)
Lorentzon Berit (Afton på Högloftet)
Ludwigsson Birger med familj (Ludwigssons Orkester)
Lundahl Barbro (Olle Lundahls, Harlem Gold)
Lundbergh Jonas "Jonte" (DJ Folkets Park)
Lundberg Georg (Georg Lundbergs Ork., Martin Lundbergs Ork.)
Lundberg Lars-Erik (Surahammars Hembygdsförening)
Lundberg Lars-Gunnar (Daltons)
Lundbom Göran (Rubber Band, L.Örbacks Storb., Tony Bourners Storband)
Lundgren Torsten "Totte" (Unos, Emassy m.m.)
Lundholm Tomas (Mahaba, Big Boss, Mac Bozers Army m.m.)
Lundkvist Janne (Janne Lundkvists, Harry Björnes mm)
Lundström Janne (Ragnar Fredrikssons Ork., Lundströms Bass Eskilstuna)
Löfqvist Ove (Five Gays, Olle Lundahls, Harlem Gold)
Lönnberg Göran (Bengt Sandlunds Storband m.m.)
Lönnberg Lennart (Bob-Melkers Orkester)

MacLennan Kikkan (Arosfesten 1999, Folkets Park)
Magnusson Margaretha
Magnusson Per "Pirre" (Progress)
Marklund Owe (Dragspelare Arvidsjaur)
Marthinsen Kerstin (Goldwyn)
Martin Inge (Svartåns Delta)
Mavica Franco (Dunder, Dunder & Snus)
Melin Lars (F1s Musikkår, No Brothers, Lasse Nilssons, Ola Berglunds m.fl.)
Mohlin Gunnar (Svartåns Delta)
Moser Carl (Dunder&Snus, Dunder, Magenta)
Mrazek Wolfgang (Våfflan) (Crazy Trazy, Svartåns Delta, Kvällspressen Blues Band, m.fl.)
Mårtens Martti (Ackes, Balans, Gents) Ackes Off. hemsida
Mårtensson Sören (Achilleus Vrede, Mean Thore & the Shutupers)

Naeslund Kella (Malva)
Naeslund Liselott
Nere´n Janne (Jannes, Gulls etc)
Nere´n Laila (Jannes, Gulls etc)
Neumann Stefan (Tribulation)
Nilsson Bosse (Avericious)
Nilsson Kenneth (Moonshots från Ramnäs)
Norberg Jan-Olov (Tom Collins Fem, Fernströms)
Norbäck Per-Arne (Skyfall, Extravaganza, Plynth m.m.)
Nord Anders (Georg Lundbergs)
Nordberg Håkan (Eriks Trio)
Norberg Erling (Anita Dahlströms Orkester)
Nordin Christer (ABB Big Band)
Nordstigen Stigle´n Eva (Female Sound, Mercy Girls)
Nore Bengt (Peacocks, Daltons mm)
Nore Benny (Smile)
Nore Stefan
Norle´n Sten (Bazokas, Chappers)
Norman Pella (Fox Sala)
Normansson Nenne (Trifle Ltd)
Nyberg Gösta (Läroverkets Blåsorkester)
Nyqvist Bertil (Skintax Mountain Band, Chakras)
Nyman Magnus (Avalons Dansorkester, Folke Henrys)
Nyman Tord (Avalons Dansorkester)
Nyman Ulf (Gents)
Näsbom Torbjörn (the Beat Boys)

Odehag Jan Erik (The)
Oksanen Erik
Olsson Göran (Lage Lindés, Walterssons, Stickans Kvintett)
Olsson Sigge (No Brothers, F1s Musikkår mm)
Olsson Thomas (Four Mediation, Rolf Roberts, Melody mm)
Ottoson Lena (ABB Big Band, G&T Grabbar och Tjejer)
Ottosson Torbjörn (ABB Big Band)
Ousbäck Anders (Ourbäcks Orkester)

Palais Krister (the Pop Makers, Silverstones, Freemon Tramps, Peoples People)
Pallhed Kjell (Butlers)
Palmer Erics Familjealbum
Pedersen Danne (Sven Hendrix)
Persson Lennart (Kvällspressen Blues Band m.fl.)
Persson Per-Olof "Poppo" (Ziggy Ban Band)
Persson Ulf (Hallsta Trion)
Pettersson Ejje (Jan-Connys, Peter Lanes mm)
Pettersson Gert (F1s Musikkår, Gert-Peters, m.m.)
Pettersson Gösta (Gösta Petterssons Orkester, Whispering Band)
Pettersson Hasse (Surabälgarna,Hammarbälgarna)
Pettersson Roger (Mixed Music, Nox, Hurricanes, Hjärtans Ungar, Rainrock)
Pettersson Rolf (Yngve Peters)
Pyykkö Seppo (Sävel Sepot, Tvillingarna etc.)

Randberg Rolf (Roffes Trio, Sven Wikströms, Rolf Randbergs Trio)
Rann Stig (F1s musikkår)
Reisten Sören (Red Fires, Kenstones, FBI mm)
Rickardsson Hasse (Minitones, the Checkers)
Riddarhyttans Hembygdsförening (diverse orkestrar från Riddarhyttan)
Roos Björn (The)
de la Rosée Helena (Whispering)
Rudeflod Johnny (Evert Rudeflods Trio)
Rosengren Peter (Blue Fans)
Rudelius Majbritt (Banjo Lasses)
Rundgren May-Lis (Hallstarevyn, Hallsta Trion, Bilder tillsammans med Thore Skogman)
Rydell Claes (Roy Sandells, Hasse Bäcklunds, Eskilstuna Storband)
Rydell Märta/Sven-Arne (Harlem Gold, Astoria Ork., Torsten Enbergs etc)
Råker Svetlan (Minas Tirith)
Rödegård Svante (Olle Trattband mm)

Saether Pelle (Little Big Band, Harald Hårfager m.m.)
Salklev Andre´ (Dangers)
Sandberg Kerstin (Gösta Kropp)
Sandell Roland (Roland Sandells Sextett)
Sandström Ulf Albert (Al Sundströms Orkester)
Sandevärn Gunnar (Gunnar Sandevärns Trio m.m.)
Sandstedt Lars (Mormors Trädgård, the Scamps, Enemys mm)
Sandström Matz (Matz-Erix Orkester)
Schiött Lindgren Johan (Killarna)
Schiött Maud (Åke Björklinds Kvartett Surahammar)
Schnelzer "Chico" Adolf (en sida om honom på 1970 talet)
Schääf Olof (Popbandstävling Dalarna 1968)
Siljebäck/Lagergren Anna-Greta (Per Siljebäcks Orkester)
Sillén Conny (Foto Lyran)
Sjöberg Janolov (Paul Dennis, Rock-Moppe and the Tigers)
Sjödén Reidar (Per Arne Holms Trio)
Sjöqvist Mikael (Swinging Swede, Verners, Arboga Ungdomsmusikkår, Junior Big Band)
Sjöström Jan (the Driving Guitars)
Skogsund Janne (Västerfärnebo Dragspelsklubb, Jannes Kvartett. Jan Helges, Gränsdragarna etc)
Skoog Lars "Lazy" (Lazy Skoogs Orkester m.m.)
Steiner Marianne (Steiners Orkester)
Stendahl Jan-Ove (Drag-Naglarna)
Stenson Peter (Jubilee Jassband, Hammarbandet mm)
Sterge Olof (Malva, Dave Williamson Band)
Storm Jan-Peter (the Berrys)
Strandberg Benny (Erland Strandbergs Trio/Kvartett, Sam Erlands, Kraftverksmusiken)
Strid Jan (Björkstabälgarna)
Stridell Kaj (Hammarbandet, Trattbandet m.m.)
Stråhle Bengt (Walterssons)
Strömberg Peter TRYGGANNONS (Bertil Jonas Jonason)
Strömberg Sven Olof (Shimmy, Bengt Thalén. No Brothers)
Stålhammar Carina (Sméklang)
Sundin Urban (Lyckholms Brass, The Girl Hunters)
Sundman Katarina (Gullbos Kvartett, Wahlbergs Kvartett)
Sundqvist Inga-Karin och Ronny (Ray Franklins, Whoopee Makers, May Days)
Sundqvist Pelle (Musikshopen Västerås, Lupus m.fl.)
Sundvall Christer (Leif Enders, Jerry Greens, Steiners, Ryders)
Svensson Bosse (Flamingo Köping, Arne Bjelkes Orkester)
Svensson Börje (Jerry Greens, Leif Enders mm) SGV Recording Västerås
Svensson Tommy (Busters)
Svärd Bo (Leif Ericsons Orkester, Curt Blomströms Orkester)
Svärd Stig (Tom Bergers)
Swege Thorulf och Britt-Marie (Britt Maries kvartett, Sweges Orkester m.m.)
Swenson Charles (Nameless)
Szymaniak Lund Bo (Popmakers Sala, Freemon Tramps)
Sääf Robin (Paramount)
Söderberg Bo (Blue Swingers, John Roy´s, Quarl Lunkas, Swing Players)
Södergren Leif (Stig Rolands etc)
Söderholm Hans (Matz Erix, Mascots)
Söderström Bengt (Walles Kvintett/Trio, Erik-Håkans, Lyran)
Söderström Gert (Orizana, Wickys)

Taikon Hasse (Hasse & Kalle)
Tallberg Jan (the Lemonds)
Thale´n Mika och Ralf (Bengt Thale´ns Orkesrter)
Thorell Hans G (Vam, Hans Thorells Kvintett m.m.)
Thors Karl Uno (Bob-Elsens, Bengt Öslöfs mm)
Thunberg Per-Erik (Dingtunapojkarna, Säbydraget mm)
Thuresson Thommy (Lupus, Vårluft mm) LUPUS Off.Websida
Tillander Claes (foton)
Tyrfors Sten (Maxlast)
Tyskling Anders (Hallstahammars Träblåsare)
Tömmervik Johan (Party Zoo, Tsar, the Happening, Kanoon)
Törnblom Leif-Erik (Harlem Gold, Hugo Lamberts mm)

Uddeskog Rolf (Stig Rolands Orkester)
Ulfstedt Göran (Ohles, Skuggorna)

Vall Margareta (Roffes Kvartett)
Vanhala Seppo (Sointu Bolero, Sävel Sepot)
Velander Kjell (Hammarbandet, Mysells, mm)
Vikman Hans (Clifftones, Jan Connys, Börge Lindgrens)

Wahlgren Elon (Elon Wahlgrens Ork., Elons m.m.)
Walday Olle (Ljuslöst Ös)
Wallenäs Janne (Tornados, Decibel m.fl.)
Wallgren Sandy (Sandy Wallgrens Trio, Rolf Reseniits)
Wallin Conny (Jan Connys)
Wallin Mats (Jerkas Trio, Rolf Björks, Ingvar Perzons)
Wallin Tommy (Buddy Chaps)
Wallman Roger (Blue Stars Eskilstuna)
Wallsten Birger (Mahaba Boogie Bunch)
Weiberg Allan (F1:s Militärmusikkår)
Wendt Wilhelm Premium Publishing
Wennberg Stefan (Progress, Dinky Toys)
Werngren Björn (Bates, Lupus, Monaco Bluesband mm)
Wengrud Karl Erik (Fred Everts, Valencia, Gruvsextetten)
Wernerson Malin (Pygmé Big Band)
Westberg Håkan "Dalmasen"
Westman Anders (Red Fires)
Widgren Åke (Sweges Orkester)
Wigstein Peter (Gibson Singers)
Wikberg Anne (Albertz, Dansbandet, Metronome)
Wikström Sune (Lill-Puttes, Lindbergs)
Willgren Kenneth (Albertz, Hallsbandet etc.)
Williamson Dave (Dave Williamson Band)
Wistrand Stefan (diverse Eskilstunaorkestrar)

Yttermalm Eva (Gerts Trio Köping)

Zetterberg Lennart (Rune Gelins Trio, Västerås Dragspelsklubb m.m.)
Zetterlund Conny (Anneleads, Soul Crept, The Ables, Anders Rolle´ns)

Åberg Anders (Hallsbandet, Rutiga Ränder)
Åberg Ingemar (Clifftones etc.)
Ådahl Simon (Alea Jacta Est)
Åhlén Bosse (Bosse Åhléns Orkester, Cool Stompers, Örjan Johnsons Quintett)
Åhlén Ronnie (Västerås Manskör m.m.)
Åhlström Staffan (Pygme´Big Band)
Åhs Thomas (Action, Cerberius, Throw Up´s. Kassandras Röst, Travelin´Band m.m.)
Åker Matts (Pink Patchos)
Åkerlund Gunnar (Hubbes) LjudGunnar Linghem
Åkerström Mats (Lasse Nilssons Storband)
Åkesson Sara (Sala Polisband)
Åström Erik "Ecke" (Crazy Trazy, Dunder och Snus etc)

Öberg Sören (Circumstances)
Öhrqvist Eleonore (Flickgardet m.m.)
Örback Lars (Lars Örbacks Storband bl.a.)
Öslöf Bengt och Britt (Bengt Öslöfs Orkester, Thore Hallings mm)
Österberg Sofia (teckning i svart/vitt) av dansorkester
Östholm Erik (Buddy Chaps)

























Arboga Kungsör, Valskog,
Köping Kolsva
Eskilstuna Kvicksund, Torshälla
Sala Broddbo, Heby, Morgongåva, V.Färnebo, Tärnsjö, Vittinge
Fagersta Norberg, Skinnskatteberg, Riddarhyttan
Surahammar Ramnäs, Virsbo
Hallstahammar Kolbäck, Strömsholm
Västerås Dingtuna, Hökåsen, Skultuna, Tillberga
Om du har tidningsutklipp, foton, bilder eller eventuell inspelad musik på Mälardalsområdes-orkestrar
(enl. ortsförteckningen ovan) 1920 - 1980 talet och vill låta mig publicera det på denna sida
Sänd gärna ett mail till mig

KVICKSOUND finns även på facebook
Vi som gillar KVICKSOUND (orkestrar från mälardalen 1920-1980 talet)
Dragspelsmusik från Mälardalen (dragspelare och orkestrar från 1920 talet och framåt)

LÄNKAR:



Västerås Folkets Park 1899 - 2008



STARTSIDAN

www.kvicksound.se